Neratovický Plavecký klub - informace

 

Neratovický plavecký klub 2017

 
V září 1986 založil Frant.Veselý kroužek plavání, který navštěvovalo 12 dětí. Po dohodě ved. kroužku F. Veselého a tehdejší ředitelky DPM Neratovice pí. Vokounové došlo k 1.2.1987 k založení plaveckého oddílu . Ten hned v březnu 1987 je posílen o zájmový kroužek plavání při III.ZŠ  pod vedením Karla Řády. Své první závody absolvoval oddíl 28.března 1987 v Nymburku na Sdruženém okresním přeboru, kde první medaili v historii oddílu získala Jana Veselá (1978) v závodě  na 50m prsa. 
 Do dnešních dnů působí v oddíle  Frant. Veselý a Jana Veselá(Bláhová), Lenka Veselá(Vernerová) a po několika letech se do oddílu vrátila Jana Křižanová (Šnajdrová). Po smrti Karla Řády se plave Neratovický pohár ve sprintech na jeho počest jako Memoriál K.Řády. 0 ročník Neratovického poháru proběhl v roce 1989 a plave se dodnes jako celorepubliková soutěž.
 
V Neratovickém plaveckém klubu působí trenéři F. Veselý,M. Franek, S Hübschmannová, P. Škanta, D. Jindra, Vl. Parusnikov a E. Janovská 
 
Za dobu činnosti se plavcům z neratovického oddílu několikrát podařilo dokázat, že patří ke špičce českého plavání. Prvním z těchto let  byl  rok  1991, kdy na  přeboru Čech 10-ti letých Neratovice reprezentovaly Lucie  Cafourková, Kateřina Šťastná, Miroslava Čvančarová ,Pavla  Veselá  a  Lucie  Veselá, které  získaly celkem 6  medailí. O úspěchy  nebyla nouze ani  v dalších  letech, ale  vše  zastínil  rok 2001, kdy Karel  Jiřička vybojoval  3. místo  na   přeboru Čech 10-ti  letých, Kateřina  Lhotová pak  na  mistrovství ČR žactva  ročníku 1989  vyhrála závod  na  100m prsa a prosadili jsme  se i  na  mistrovství  ČR  dospělých,kde  Jana  Veselá vybojovala  1x3 místo na  50m prsa,1x4,1x5a 1x6 místo. Vedle  ní  pak  uspěla  i  štafeta žen ve složení Linda Horňáková, Kateřina Šťastná a Jana a Pavla  Veselá  obsadila  8. místo a  Jiří  Mihula  pak  připojil  místo  9. na  50m znak. Rovněž  v tomto  roce  se  podařilo  prosadit  Otovi Urbanovi  na  olympiádě neslyšících v Římě, kde  obsadil  2x13 místo. Hned v následujícím roce se výrazně prosadili naši plavci na 1.mistrovství ČR ve sprintech, kde získali ve štafetách na 4x 50m vol. způsob a 4x 50 pol. závod žen ( J. Veselá, K. Šťastná,L. Cafourková aj. Roškotová) vždy bronzovou medaili.
 
Zároveň se v těchto letech dařilo zejména díky Janě Veselé, Lucce Cafourkové, Kateřině Šťastné, Janě Roškotové, Pavle Veselé, Jirkovi Mihulovi, Pavlu Škantovi, Janu Šárovi, Martinu Škrabálkovi mezi dospělými a nastupující generaci Leont. Blahové, Vrat. Kožlovi, Lucce  Mlejnkové daří prosadit nejen v rámci okresu , kraje a MR ČR , ale i na mezinárodních závodech v Německu a na Evropském poháru na Slovensku, kde zejména
 J. Veselá získala několik umístění na stupních vítězů.
 
Vedle plavání získali plavci Neratovického plaveckého klubu celou řadu medailí z mistrovství ČR v dálkovém plavání a ve vodní záchraně.
 
K vodní záchraně nás přivedla  trenérka české  reprezentace I. Felgrová, která si v roce 1996 vybrala do reprezentačního výběru Janu Veselou, která se pak každoročně zúčastňovala nejen MR ČR a mezinárodních závodů ale i mistrovství Evropy a  Světa. K ní se za pár let přidal na juniorském mistrovství Evropy ještě Pavel  Škanta. Okolo nich se postupně vybudoval velmi silný tým Radek  Černý, Jíří Mihula, Jan  Šára ,Pavel Škanta a Patrik Davídek, Linda Horňáková, Michaela Kopalová, Kateřina Šťastná, Jana Veselá a Pavla Veselá. Neratovický plavecký klub od roku 2000 mezi ženami ovládl česká mistrovství a vystřídal tak Jablonec a Ostravu. Právě s těmito týmy  pak bojovali neratovičtí muži o pořadí na nejvyšších stupních. To platí dodnes, když v reprezentačních výběrech se objevují Jan Cabadaj, Pavel Škanta, Radek Černý, Adam Kavřík, Martina Franková, Linda Horňáková, Anna Marešová a Katka Lehká. A navíc nastupující generace, která sbírá medaile na MR ČR ve velkém (P.Pokorná, K. Veselá, J. Svoboda, M. Lhotka, T. Nesnídal, T. Váňa, V. a K. Šestáková a K. Hubáčková.
 
Mistrovství světa a Evropy
Mistrovství světa v záchranářských disciplínách ILSE uspořádané v září  2004 v italském Viareggiu potvrdilo výbornou výkonost neratovických zástupců. Mistrovství, kterého  se zúčastnilo 35 států se zúčastnila i dvanáctičlenná reprezentace České republiky,kde bylo  sedm zástupců  z Neratovic. Z nich se nejvíce dařilo Janě Veselé, která skončila na 9. místě ve štafetě a poté i na 11. místě mezi jednotlivci. Mezi muži dosáhli zdařilých úspěchů Pavel Škanta (10. místo) a Jiří Mihula (12. místo). Na zatím asi největší úspěch dosáhli neratovičtí závodníci na mistrovství Evropy v dubnu 2007 na Tenerife, kde v disciplíně SERC získali stříbrnou medaili za  Velkou Británií v čistě neratovickém složení – R. Černý, P.Škanta, J. Mihula a P. Davídek.
 
Současnost.
Starší plavci se cca od roku 2004 soustřeďují zejména na záchranařinu. Té se věnuje úspěšně i nastupující generace, která vedle svých medailových ambicí v záchranářských disciplínách se prosazuje i v plaveckých závodech. Vždyť mezi nejlepší se ve své kategorii  řadí Pavlína Pokorná, Kristýna Veselá, Jan Svoboda, Michal Lhotka, Tomáš Váňa(všichni 2000),
Vít Kouba, Viktorka Petržílková, Marie Urbanová a Petra  Vlasáková (2001), Viktorie Kořínková (2002), Ráchel Najmonová (2003) a Alois Kouba (1999). Ti všichni mají ambice prosadit se na MR ČR.